Czym są kryptowaluty i gdzie można je kupić?

Co to są kryptowaluty

Kryptowaluta jest definiowana jako swoisty cyfrowy zasób zaprojektowany do funkcjonowania niczym wiążący strony sposób wymiany, który wykorzystuje mechanizmy kryptograficzne do zabezpieczenia transakcji finansowych, kontrolowania lub tworzenia dodatkowych jednostek i weryfikacji transferu aktywów.

Te środki używają wyłącznie zdecentralizowanej kontroli w przeciwieństwie do scentralizowanych, elektronicznych dewiz oraz systemów bankowości tradycyjnej. Współcześnie za najbardziej znaną formę uchodzi Bitcoin, który w świadomości ludzi istnieje już od 2009 roku, co czyni go pierwszą tego typu walutą.

Jednakże od kilku lat można zaobserwować coraz więcej bliźniaczo działających zasobów. W tym miejscu warto wspomnieć o Litecoinie, Namecoinie, Nxt, Dash, czy najnowszych przykładach jak Tether bądź Zcash.

Część z tych przykładów funkcjonuje niezmiennie od wprowadzenia, jednakże kilka musiało wycofać się z rynku, na przykład wenezuelskie Petro i amerykańskie Coinye.

Kupowanie BTC i altcoinów czyli giełdy kryptowalut

Jednym z pojęć nierozerwalnie związanych z kryptowalutami jest zjawisko giełd internetowych. Są to serwisy działające w sieci, które umożliwiają użytkownikom sprawne składanie ofert kupna i sprzedaży środków finansowych.

W wielu krajach na świecie funkcjonują jako alternatywą dla innych bankowości. Coraz więcej międzynarodowych firm skupia na nich uwagę, co czyni je bardzo atrakcyjnymi także dla indywidualnych klientów.

Z coraz większą popularnością pojawiły się w debacie publicznej pytania o legalność, zabezpieczenia, szyfrowanie, a w końcu bezpieczeństwo transakcji. W tym miejscu należy podkreślić, iż zasoby takie Bitcoin, czy inne przykłady są sklasyfikowane prawnie i legalne, jeśli przestrzega się zapisów zawartych w ustawach, między innymi podatkowych.

Stąd wynika dla kryptowalut fakt bycia zbywalnymi pryncypiami majątkowymi, stanowiącymi składnik szeroko pojętego mienia, co oznacza, że przychody uzyskane z ich sprzedaży lub nabycia inną drogą podlegają corocznemu opodatkowaniu w rozliczeniu PIT.

Na początku 2018 roku serwis Bloomberg News ogłosił listę największych, międzynarodowych giełd kryptowalut na podstawie danych o sumie i szacowanych przychodach zebranych przez CoinMarketCap.

Według powszechnych ankiet najlepszymi trzema serwisami okazały się Binance, Huobi i OKEX. Inne punkty zawarte w badaniu, a mające wpływ na werdykt obejmowały problemy, które dotykają handlowców podczas wymiany oraz ewentualne oczekiwania inwestorów.

Podsumowując, bezpieczeństwo oraz wysokie opłaty transakcyjne wskazano jako najważniejsze przeszkody przed zarejestrowaniem się w serwisie. Wszystkie zwycięskie organizacje obecnie są dość nowe i skupiają się na pełnej prywatności.

Kilka z wyróżnionych nie podaje podstawowych informacji, takich jak nazwiska właścicieli, dane finansowe, a nawet lokalizacja firmy.

Jednak aby móc cieszyć się z dokonywania kupna w złotych polskich, warto skorzystać z serwisów pokroju BitBay (czytaj więcej o giełdzie – BitBay: opinia), Binance, BitClude, Exmo, czy BuyCoinNow. Część z nich posiada certyfikat wiarygodności od polskiego Ministerstwa Cyfryzacji.

Osobiście z wymienionych giełd korzystałem z najbardziej rozpoznawalnej giełdy na polskim rynku czyli BitBay. Można tam szybko i wygodnie przelać złotówki z polskiego konta w banku i kupić za nie BTC lub inne kryptowaluty. Giełda jest bardzo dobrze zabezpieczona więc również nie powinniśmy się bać o nasze środki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *