Jak działa giełda kryptowalut?

Giełdy kryptowalut

Giełda to miejsce w którym dochodzi do obrotu towarami znajdującymi się na niej, posiadającymi ceny, ogłaszane w codziennych notowaniach.

Transakcje zachodzą według ściśle ustalonego regulaminu. Tak samo jak giełda towarów czy papierów wartościowych działa rynek kryptowalut.

Jednak, w przeciwieństwie do pozostałych wymian handlowych, nie mają jednego miejsca transakcji.

Giełda kryptowalut

Transakcje odbywają się w sposób zdecentralizowany i wirtualny, ale zapewniają uczestnikom dostęp do niezbędnych informacji, do których należą: wartości walut, trendy, wolumeny czy wyceny. To najważniejsze pole działalności każdego inwestora, bez względu na jego doświadczenie.

Dlatego strony giełd internetowych można dostosować do poziomu zaawansowania, przez co spełniają oczekiwania inwestorów, którzy działają na giełdzie przez długi czas oraz tych, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku kryptowalut.

Jak wyglądają transakcje?

Czym byłoby takie miejsce jeśli nie dochodziłoby do transakcji kupna-sprzedaży? Co więcej, strony internetowe oferują dwie ścieżki zakupu kryptowaluty.

Pierwszą z nich jest dokonanie zakupu monet od samej giełdy, gdzie w transakcje zaangażowana jest jedna strona. Wymiana jest bardzo prosta. Z konta klienta wypływa określona kwota, która następnie jest wymieniana na walutę wirtualną według obecnie panującego kursu.

Jednak zawarcie umowy w taki sposób powoduje obciążenie kupującego dodatkowymi opłatami związanymi z przebiegiem transakcji.

W drugim sposobie giełda jest tylko pośrednikiem między sprzedającym a kupującym. Giełda staje się stroną, na której dochodzi do spotkania kontrahentów i umożliwia dokonanie wymiany handlowej.

Pozwala na złożenie oferty w formie aukcji bądź zlecenia. Osoba sprzedająca informuje aplikację, jaką część swojego dorobku chce spieniężyć i po jakiej cenie, natomiast kupujący zleca platformie, ile i jakie monety chce nabyć i jaką kwotę może na taką transakcję przeznaczyć.

To dużo bardziej popularna metoda, ponieważ giełda nie bierze bezpośredniego udziału w transakcji a opłaty są rzadko spotykane.

Jednak warto pamiętać, iż takie aplikacje wcale nie muszą uczestniczyć w handlu, ponieważ istnieje możliwość samodzielnego znalezienia kontrahenta. W tym momencie zwiększa się ryzyko oszustwa, gdyż na giełdzie uczestniczą tylko zweryfikowani kontrahenci.

Wycena kryptowaluty

Każda giełda posiada inny kurs kryptowaluty. Bardzo często wahania między poszczególnymi platformami mogą wynosić do kilku procent.

Jest prosty powód takiego stanu rzeczy. Mianowicie, rynek kryptowalut jest zdecentralizowany i nie podlega żadnym regulacjom prawnym. Dlatego giełdy ustalają kurs na podstawie popytu, podaży i ruchu w danym systemie czy światowej koniunktury.

Różnice między wyceną najczęściej spotyka się wśród walut mało popularnych, które cechują się dużą zmiennością.

Najbardziej popularnymi platformami, umożliwiającymi handel kryptowalutami są:

  • Bithumb,
  • GDAX,
  • BTC-e,
  • Bittrex,
  • BitBay (jest to najpopularniejsza giełda kryptowalut w Polsce, napisałem o niej recenzje w tym miejscu – BitBay).

Wzrost zainteresowania kryptowalutami prowadzi do coraz częstszej spekulacji. Bardzo duża ilość inwestorów stara się przewidywać potencjalne relacje między walutami, próbując w ten sposób wygenerować jak największy zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *