Najlepsze giełdy kryptowalut

Giełdy krypto i Bitcoin

Według najnowszych danych obecnie w obiegu znajduje się ponad 1600 kryptowalut. Inwestorzy na całym świecie chętnie handlują w tej szybko rosnącej przestrzeni.

W odpowiedzi na tak spore zainteresowanie, aby zaspokoić potrzebę infrastruktury do obsługi wymiany walut cyfrowych,  pojawiło się mnóstwo platform kryptowalutowych.

Choć nazywają siebie „giełdami”, z punktu widzenia inwestora działają podobnie do e-maklerów, a ich szybki wzrost przypomina eksplozję elektronicznych biur maklerskich z końca lat 90. XX wieku.

Giełdy kryptowalut pozwalają konsumentom kupować, sprzedawać i handlować kryptowalutami, czy to za pośrednictwem waluty fiducjarnej, takiej jak dolary, euro lub jeny, lub innej kryptowaluty, takiej jak bitcoin.

Mniej powszechne kryptowaluty, zwane altcoinami, często muszą być wymieniane na bitcoiny i nie można ich kupować bezpośrednio za gotówkę. Nie każda giełda obsługuje każdą monetę, a wielu inwestorów korzysta z więcej niż jednej platformy.

Niektóre giełdy są bardziej odpowiednie dla mniej doświadczonych traderów i inwestorów detalicznych, a niektóre są skierowane do instytucji lub traderów.

Jeśli o mnie chodzi to polecam giełdy Binance i BitBay. Korzystam z nich od 2017 roku i nigdy nie mogłem narzekać. Fakt, czasem jak jest duży ruch na rynku to np. giełda Binance się trochę tnie, ale wtedy przechodzę na aplikację i wszystko działa płynnie.

Na polskiej giełdzie czyli BitBay często kupowałem BTC przelewając PLN z kont polskich i nigdy nie było problemów. Pieniądze były zazwyczaj po kilku godzinach na giełdzie.

Regulacje giełd krypto

Prawo rządzące giełdami kryptowalut różni się znacznie w zależności od lokalizacji i rodzaju usług oferowanych przez każdą giełdę. Niektóre giełdy są nieuregulowane, niektóre nie są dostępne dla klientów w poszczególnych krajach, a wszystkie są podatne na ciągle zmieniające się otoczenie regulacyjne.

Po represjach Chin w sprawie kryptowaluty w listopadzie 2017 r. chińskie giełdy zostały zmuszone do przeniesienia działalności w inne miejsce lub całkowitego zamknięcia.

Inne giełdy ostatnio zawiesiły obsługę japońskich klientów zgodnie z nowymi wytycznymi wydanymi przez Japońską Agencję Usług Finansowych.

Jakie są różnice w giełdach kryptowalutowych?

Giełdy kryptowalut oferują oszałamiającą gamę różnych ofert i opcji. Chociaż przestrzeń ta jest bardzo konkurencyjna, każda z nich ma inną strukturę opłat, funkcje handlowe, oferowane monety oraz środki bezpieczeństwa i ubezpieczenia.

Giełdy mogą wysyłać kryptowaluty do indywidualnego portfela kryptowalut użytkownika . Niektórzy mogą przewartościować salda cyfrowej waluty na bezimienne karty przedpłacone, których można używać do wypłacania pieniędzy z bankomatów na całym świecie, podczas gdy inne waluty cyfrowe są wspierane przez realne towary takie jak chociażby złoto.

Twórcy walut cyfrowych są często autonomiczni względem cyfrowej wymiany walut, która umożliwia handel walutami.

Większość giełd kryptowalut pobiera opłaty transakcyjne w oparciu o model „twórca-przyjmujący”, zgodnie z którym „przyjmujący” składają zamówienia, które są realizowane natychmiast (tzw. zlecenie rynkowe), usuwając płynność z rynku, podczas gdy „twórcy” składają zamówienia poniżej ceny giełdowej dla zakupu i powyżej ceny sprzedaży (tzw. zlecenie z limitem).

Producenci tworzą większą płynność na rynku i często są wynagradzani niższymi opłatami i rabatami.

Co najważniejsze, każda giełda kryptowalut ma inne ramy zgodności. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z warunkami przewidzianymi dla każdej giełdy, przed rejestracją i przystąpieniem do handlu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *